Zasady ultimate frisbee

/Zasady ultimate frisbee
Zasady ultimate frisbee 2019-09-10T11:25:56+00:00

Podstawowe zasady ultimate frisbee

Frisbee ultimate to odmiana gry zespołowej, łącza w sobie elementy z kilku dyscyplin – rugby, koszykówki czy piłki nożnej – gwarantująca rozrywkę na wysokim poziomie intensywności. W tym sporcie nie ma sędziów – wywiera to na zawodnikach konieczność dobrej znajomości zasad i umiejętność ich egzekwowania na boisku. Zasady ultimate frisbee ustalane są przez WFDF – World Flying Disc Federation, a do ich przestrzegania zobowiązany jest każdy gracz ultimate.

Boisko do gry we frisbee

Boisko do gry w ultimate ma wymiary 100×37 metrów (w nieoficjalnych turniejach wymiary mogą ulec nieznacznej zmianie, w zależności od warunków i możliwości organizatorów meczu). Na obu końcach boiska znajdują się strefy punktowe długości 18m (zwane „zonami”). W przypadku rozgrywek na plaży lub hali wielkość boiska ulega zmniejszeniu do rozmiarów 20×40 – zmniejsza się także liczba zawodników.

Boisko do frisbee ultimate
Boisko do gry w ultimate frisbee

Liczba zawodników w ultimate

W meczu uczestniczą dwie siedmioosobowe drużyny. Liczba zawodników rezerwowych jest dowolna, a zmiany są nieograniczone. W dywziji mixed, czyli kategorii mieszanej, w której grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przed rozpoczęciem meczu drużyny wybierają parytet – 3 lub 4 dziewczyny na linii (tzw. „full mixed”). Istnieją także odmiany tzw. „easy mixed” – 2 lub 3 dziewczyny na linii. W przypadku rozgrywek halowych lub plażowych – na boisku gra pięciu zawodników.

Mecz ultimate - 7 osób na linii
7 osób na linii w meczu outdoorowym – zawodnik sygnalizuje gotowość do gry poprzez podniesienie ręki (drużyna atakująca)

Przebieg meczu ultimate frisbee

Drużyna atakująca zdobywa punkty łapiąc frisbee w strefie punktowej (zonie) przeciwnika, zaś drużyna broniąca stara się jej przeszkodzić i przejąć (zbić, złapać) dysk. Zawodnicy nie mogą biegać z frisbee – po złapaniu dysku należy się zatrzymać i nie odrywając jednej nogi od podłoża (można poruszać się na nodze obrotowej) podać dysk do następnego zawodnika.

Jeżeli dysk

  • upadnie na ziemię,
  • zostanie złapany poza boiskiem,
  • zostanie przechwycony lub strącony na ziemię przez zawodnika drużyny broniącej,
  • zostanie wyrzucony po upływie 10 sekund,

inicjatywę przejmuje drużyna defensywna, a drużyna ofensywna przechodzi do obrony. Mecz trwa do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie 15 punktów lub organizator ustali inne zasady zakończenia meczu (np. koniec czasu)

Stack w meczu ultimate
Stack – podstawowa formacja w meczu ultimate frisbee. Zawodnicy wybiegają po kolei po dysk.

Cechy charakterystyczne ultimate frisbee

Ultimate frisbee to sport bezkontaktowy. Nie uczestniczą w nim sędziowie – oznacza to, że każdy zawodnik powinien znać reguły obowiązujące podczas meczów ultimate i egzekwować je zarówno od siebie, jak i od przeciwników w myśl zasady fair play. Wszystkie kwestie sporne rozwiązywane są przez zawodników podczas meczów. W wypadku różnicy zdań, sporne zagranie jest powtarzane. Po meczu, drużyny spotykają się w tzw. kółku meczowym, aby omówić spotkanie, jego mocne i słabe strony. Każdy mecz, poza wynikiem punktowym, kończy się także oceną Spirit Of The Game – drużyny oceniają się wzajemnie, przyznając punkty drużynie przeciwnej w kategoriach: znajomość zasad i ich użycie w grze, faule i kontakt fizyczny, uczciwość i gra fair, pozytywne nastawienie i samokontrola oraz komunikacja. Wyniki tej oceny są brane pod uwagę w osobnej klasyfikacji.

Mecz Ultimate Frisbee - kołko pomeczowe
Kółko po meczu ultimate frisbee– zawodnicy omawiają mocne i słabe strony spotkania

To wszystko jest bardzo skrótowym opisem zasad ultimate frisbee. Przebieg meczu dokładniej opisaliśmy na stronie Jak się gra w ultimate frisbee?. Szczegółowe przepisy gry w ultimate możecie znaleźć w dokumencie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate na tej stronie.