Type something to search...
Podstawowe zasady ultimate frisbee

Podstawowe zasady ultimate frisbee

Jakie są podstawowe zasady rozgrywek? Ultimate frisbee proponuje różne formaty warianty, dzieląc się zarówno ze względu na nawierzchnię, na której rozgrywane są mecze (trawa, piasek, hala), płeć zawodników (open, women, mixed) oraz ich wiek (juniorzy, młodzież, dorośli, mastersi). Poniżej przedstawiamy bardzo ogólne zasady, bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie WFDF oraz frisbee.pl

BOISKO DO GRY WE FRISBEE

image

Boisko do gry w ultimate ma wymiary 100×37 metrów (w nieoficjalnych turniejach wymiary mogą ulec nieznacznej zmianie, w zależności od warunków i możliwości organizatorów meczu). Na obu końcach boiska znajdują się strefy punktowe długości 18m (zwane „zonami”). W przypadku rozgrywek na plaży lub hali wielkość boiska ulega zmniejszeniu do rozmiarów 20×40 – zmniejsza się także liczba zawodników.

LICZBA ZAWODNIKÓW W ULTIMATE

image

W meczu uczestniczą dwie siedmioosobowe drużyny. Liczba osób rezerwowych jest dowolna, a zmiany są nieograniczone. W dywziji mixed, czyli kategorii mieszanej, w której grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, na boisku w grają 4 zawodniczki i 3 zawodników lub 3 zawodniczki i 4 zawodników (tzw. „full mixed”). Istnieją także odmiany tzw. „easy mixed” – 2-3 zawodniczki na linii przy 4-5 zawodnikach. W przypadku rozgrywek halowych lub plażowych – na boisku gra pięć osób.

PRZEBIEG MECZU ULTIMATE FRISBEE

image

Drużyna atakująca zdobywa punkty łapiąc frisbee w strefie punktowej (zonie) przeciwnika, zaś drużyna broniąca stara się jej przeszkodzić i przejąć (zbić, złapać) dysk. Zawodnicy nie mogą biegać z frisbee – po złapaniu dysku należy się zatrzymać i nie odrywając jednej nogi od podłoża (można poruszać się na nodze obrotowej) podać dysk do następnego zawodnika.

Jeżeli dysk

  • upadnie na ziemię,
  • zostanie złapany poza boiskiem,
  • zostanie przechwycony lub strącony na ziemię przez zawodnika drużyny broniącej,
  • zostanie wyrzucony po upływie 10 sekund,

inicjatywę przejmuje drużyna defensywna, a drużyna ofensywna przechodzi do obrony. Mecz trwa do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie 15 punktów lub upłynie regulaminowy czas gry.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE ULTIMATE FRISBEE

image

Ultimate frisbee to sport bezkontaktowy. Nie uczestniczą w nim sędziowie – oznacza to, że każdy zawodnik powinien znać reguły obowiązujące podczas meczów ultimate i egzekwować je zarówno od siebie, jak i od przeciwników w myśl zasady fair play. Wszystkie kwestie sporne rozwiązywane są przez zawodników podczas meczów. W wypadku różnicy zdań, sporne zagranie jest powtarzane. Po meczu, drużyny spotykają się w tzw. kółku meczowym, aby omówić spotkanie, jego mocne i słabe strony. Każdy mecz, poza wynikiem punktowym, kończy się także oceną Spirit Of The Game – drużyny oceniają się wzajemnie, przyznając punkty drużynie przeciwnej w kategoriach: znajomość zasad i ich użycie w grze, faule i kontakt fizyczny, uczciwość i gra fair, pozytywne nastawienie i samokontrola oraz komunikacja. Wyniki tej oceny są brane pod uwagę w osobnej klasyfikacji.

To wszystko jest bardzo skrótowym opisem zasad ultimate frisbee. Przebieg meczu jest opisany bardziej szczegółowo tutaj. Szczegółowe przepisy gry w ultimate możecie znaleźć w dokumencie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate na tej stronie.