Jak się gra w ultimate frisbee?

/Jak się gra w ultimate frisbee?
Jak się gra w ultimate frisbee? 2019-09-11T07:17:45+00:00

Mecz ultimate frisbee

Oglądając mecz ultimate frisbee po raz pierwszy, ludzie często pytają nas – o co tak naprawdę w tym chodzi? Jakie są zasady ultimate frisbee? Otóż, ogólnie rzecz biorąc – bardzo proste! Aby zdobyć punkt, musimy złapać dysk w strefie punktowej przeciwnika. Parafrazując klasyka, dysk jest jeden, a zony są dwie..

Schody zaczynają się jednak zaraz po starcie meczu. Drużyny stoją na przeciwległych stronach boiska – zawodnik jednej z nich trzyma dysk i podnosi go do góry, a następie.. wyrzuca na drugą stronę boiska, prosto w ręce rywala. Dlaczego oddał dysk drużynie przeciwnej?

PULL - pierwszy rzut w ultimate frisbee
Pull – zawodnik sygnalizuje gotowość do rozpoczęcia gry poprzez podniesienie dysku, który chce wyrzucić jak najdalej, pod zonę przeciwnika

PULL

To pierwsze podanie do drużyny przeciwnej nazywane jest pullem. Pull jest wykonywany przez drużynę, która będzie rozpoczynać grę w obronie (defense). Podaje zatem dysk do drużyny atakującej (offense) i stara się jak najszybciej do niej dobiec, aby uniemożliwić atak na swoją strefę (zonę).

FLIP

Zaraz, zaraz.. ale skąd wiemy, która drużyna rozpoczyna w obronie, a która w ataku? O tym decyduje tak zwany flip – przed spotkaniem kapitanowie obydwu drużyn „flipują” dyskami (można to w skrócie przyrównać do przypadku, jakim rządzi się gra kamień, papier, nożyce), a zwycięzca flipa decyduje o tym, czy wybiera stronę boiska, z której będzie rozpoczynał grę czy też atak lub obronę.

FLIP w ultimate frisbee
Flip – istnieją różne sposoby wykonywania flipa (na zdjęciu – zawodnicy wyrzucają w górę dwa dyski i obstawiają, czy upadną w tą samą, czy w różne strony)

MARK

Zatem, po flipie (ustaleniu stron) i pullu (pierwszym podaniu), zawodnicy defensywni podbiegają do zawodników ofensywnych z zamiarem przeszkodzenia im w zdobyciu punktu. Krycie zawodników ofensywnych może odbywać się w systemie men (zawodnik vs zawodnik) lub strefowo. O defensie można by napisać parę artykułów, ale nic to nie da – zapraszamy dowiedzieć się o dobrym D na nasz trening

MARK w ultimate frisbee
Mark, czyli obrońca utrudnia zawodnikowi wykonanie podania

GRA W OBRONIE

Krycie nie ogranicza się jedynie do utrudniania drużynie przeprowadzenia dysku przez boisko. Obrońca powinien także „liczyć” zawodnika, którego kryje – na wykonanie podania jest 10 sekund. Liczenie powinno się rozpocząć komunikatem „liczę” bądź – z języka angielskiego – stalling z zachowaniem odpowiedniego tempa liczenia (powinno odpowiadać realnemu upływowi 10 sekund). Jeśli nasz przeciwnik uzna, że liczymy zbyt szybko, może zgłosić nam przewinienie „fast count”. Jeśli natomiast dysk zostanie wyrzucony po upływie 10 sekund, to my możemy zgłosić stall count – co skutkuje utratą dysku przez drużynę atakującą. Liczenie możemy rozpocząć znajdując się w odległości przynajmniej 3 metrów od zawodnika, którego kryjemy.

Liczenie zawodnika ultimate frisbee
Obrona w ultimate to także liczenie przeciwnika

Musimy przede wszystkim pamiętać, że ultimate to sport bezkontaktowy. To znaczy, że broniąc (także atakując) musimy unikać fizycznego kontaktu z przeciwnikiem. Nie możemy także zabiegać drogi innym zawodnikom, aby uniemożliwić im obronę (jest to traktowane jako przewinienie pick). Walcząc o dysk (np. w powietrzu), także nie dążymy do kontaktu fizycznego z zawodnikiem przeciwniej drużyny. Nie możemy również wytrącić zawodnikowi dysku z ręki (strip)

FAUL w ultimate frisbee
Faul jest przewinieniem o różnych konsekwencjach, w zależności od sytuacji, w jakiej do niego doszło

Załóżmy, że drużyna, która rozpoczynała grę w ataku straciła dysk. Mogło to nastąpić z kilku przyczyn:

  • dysk nie został złapany przy podaniu
  • dysk został złapany poza linią boiska
  • dysk został zbity przy podaniu przez obronę
  • utrata dysku w wyniku przewinienia (np. stall count)
Wtedy to my mamy atak! Yay! Tylko co teraz?

GRA W ATAKU

Grając w ataku musimy pamiętać o pierwszej, podstawowej kwestii – nie biegamy z dyskiem! Musimy ustanowić pivot (jedna noga bezwzględnie przytwierdzona do ziemi) i poruszać się jedynie na nodze obrotowej. W ultimate istnieje przewinienie travel, które może zostać zgłoszone, jeśli będziemy poruszać się z dyskiem

Drugą, istotą kwestią dla początkujących graczy ultimate jest spokój. Pamiętajmy, że mamy 10 sekund na oddanie rzutu. Bardziej doświadczeni zawodnicy na pewno znajdą sposób, żeby zgubić obrońcę i wyjść na pozycję, która pozwoli nam komfortowo wykonać podanie.

Oczywiście to tylko zarys przebiegu meczu ultimate frisbee. Taktyki, zagrania i możliwości rozprowadzenia dysku na boisku jest naprawdę sporo – poznanie ich to miesiące (a czasem i lata) treningu i ogrania na turniejach z różnymi przeciwnikami. Opis nie oddaje dynamiki, jaką cechuje się ultimate frisbee – zainteresowanych zapraszamy na trening lub, jeśli nie jesteście jeszcze przekonani, zobaczyć jak to wygląda na żywo na nasz turniej